SOBJE

Sobje - official wedding collection

We are glad that we can introduce you our first official Sobje collection. We wanted to create a basic range of wedding dresses so that you could try our favourite cuts and feel our tactile and comfy materials which we use. To create a base from you can continue towards your own dream wedding dress.

You can make an appointment and see the whole collection at our new studio at SmetanaQ, Smetanovo nábřeží 4. Except for the dress from this collection and tailor-made dress you can also ask for our make-up artist and from now you can book our SOBJE and ODIVI photographer Aneta Benediktova who shot not only this editorial. She will gladly shoot your Day or your own wedding editorial.

design/styling: Iva Burkertová, Tereza Plašilová, Laura Nochtová

model: Olga Plojhar

MUA/HAIR: Karolína Wernerová

CZ: Máme radost, že Vám můžeme představit naši oficiálně první SOBJE kolekci. Chtěly jsme vytvořit základní řadu, díky které si budete moci vyzkoušet naše oblíbené střihy a pocítit na vlastní kůži pohodlné materiály, které rády používáme. Základ, od kterého se můžeme odrazit k Vašim vysněným šatům. Schůzku si s námi můžete sjednat a na kolekci se podívat v našem novém studiu na Smetanově nábřeží 4 v rámci SmetanaQ. Kromě šatů z kolekce nebo šatů na míru si u nás můžete vyžádat i naši vizážistku. Nově je také k dispozici pro Vaši svatbu dvorní fotografka SOBJE a ODIVI Aneta Benediktová, která má na svědomí nejen toto focení. Ta Vám ráda nafotí svatební den nebo i osobitý svatební editorial.

Viable - intern editorial

Livigno wedding editorial

Sustainable wedding editorial

dress made from recycled material